Vítejte u nás v Jiřetíně

e-mail: obec@jiretin.cz

Ostatní kontakty

CzechPoint

Obec Jiřetín pod Jedlovou zahájila dne 1.12.2008 provoz kontaktního pracoviště CzechPOINT.

Dotační programy

Operační program Životní prostředí

Evropská unie

logo ROP Severozápad + Evropská unie

logo ROP Severozápad

Historie (do r. 1989)

dscn5405

Stručná charakteristika

První písemná zmínka o obci (původní název Sankt Georgenthal existoval až do roku 1945) pochází z roku 1548, kdy majitel Tolštejnského panství Georg ze Schleinitz započal s výstavbou městečka na základě objevení ložiska stříbrných rud v okolí hradu Tolštejn. Dolování v této oblasti však nebylo nikdy výnosné, těžbu a rozvoj městečka nepříznivě ovlivnil mor v roce 1599, kterému tehdy podlehlo přes 300 lidí, a později třicetiletá válka, během které byl v roce 1642 vypálen místní strážní hrad Tolštejn. Cesta k novým životním jistotám vedla přes obvyklá městská řemesla, která se organizovala v cechy. Především plátenictví a textilní výroba se staly na dlouhá léta hlavním zdrojem obživy místních obyvatel. Průmyslovou prosperitu Jiřetína tvořily tři zdejší továrny na potiskování a výrobu bavlněných látek, před 1. sv. válkou zde byla založena továrna na broušení a leštění polodrahokamů, existoval tu i pivovar. V roce 1587 udělil městu císař Rudolf II. plná městská práva, pečeť a městský znak. Od roku 1874 zde sídlí ženský řeholní řád, který až dosud se podílí na podobě života v obci. Období romantismu konce 19. století a rozvoj turistiky přispěl svým dílem především na Jedlové hoře, kde v roce 1891 byla otevřena kamenná rozhledna.

Do roku 1948 se obec jmenovala Svatý Jiřetína a až následně byla přejmenována na Jiřetín pod Jedlovou. V témže roce byla k Jiřetínu připojena doposud samostatná obec Tolštejn s osadami Jedlová a Lesná. V letech 1964-1974 bylo v obci zásluhou hlavně vojska, kterému to bylo tehdy "vyšší mocí" přikázáno, zbořeno mnoho domů původní lužické architektury, včetně objektu bývalé radnice č.p. 55, která stála na náměstí a kde se nacházela i obecní hospoda.